Najpewniej każdy, kto kiedykolwiek pokonywał dłuższe dystanse samolotem, odczuł na swej skórze skutki zjawiska, jakim jest „jet lag”. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, czym tak naprawdę jest „jet lag”, a co najważniejsze – jak można zminimalizować jego skutki.

Czym jest jet lag?

Fachowo rzecz ujmując, „jet lag” jest zespołem nagłej zmiany strefy czasowej. Pod tą nazwą kryje się szereg objawów, jakie związane są z nagłą zmianą dotychczasowej strefy czasowej. Jak możemy więc domyśleć – zjawisko to pojawia się jedynie w przypadku dłuższych podróży, najczęściej międzykontynentalnych, gdzie zmiana strefy czasowej jest szczególnie zauważalna.

Objawy jet laga.

Do najczęstszych objawów zespołu nagłej zmiany strefy czasowej zalicza się, między innymi, problemy ze snem, jak i nadmierną senność, skrajne wyczerpanie, problemy z koncentracją. Czasami również dochodzą do tego również problemy związane z układem pokarmowym, czy zauważalne pogorszenie nastroju.

Jak poradzić sobie z jet lagiem?

Objawy zespołu nagłej zmiany strefy czasowej najczęściej mijają samoistnie w przeciągu kilku dni od przybycia do celu podróży, a więc w momencie, gdy nasz organizm samoistnie przyzwyczai się do nowej sytuacji. Czy można uniknąć jet laga? Nie jest to do końca możliwe, ale możemy zminimalizować jego skutki – w tym celu powinniśmy unikać spożywania alkoholu oraz kofeiny. Doraźnie ratować się możemy także przyjęciem środków nasennych lub melatoniny na chwile przed lotem. Jednak tak jak zawsze, jeżeli obawiamy się objawów zespołu nagłej zmiany strefy czasowej, lub znajdujemy się w grupie ryzyka – do takiej grupy należą osoby borykające się z chorobami serca – powinniśmy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.