Wymarzony i od dawna wyczekiwany wyjazd wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Załatwiliśmy wszelkie formalności związane z pracą i rodziną, powoli więc zajmujemy się pakowaniem walizek. Jak to przy tym bywa – zawsze mamy z tyłu głowy przeczucie, że zwyczajnie o czymś zapomnieliśmy – by uniknąć nieprzyjemności w trakcie podróży, przedstawimy listę przedmiotów, których zwyczajnie nie może zabraknąć w Twojej walizce!

Odpowiednie dokumenty.

Bez dokumentów jak bez ręki – paszport czy dowód osobisty są niezbędne, by przekroczyć granicę czy nawet mieć możliwość wejścia do samolotu. O tym jednak wiedzą najpewniej wszyscy – niektórzy zdają się z kolei zapominać o ubezpieczeniu oraz karcie zdrowia. Jeżeli wybieramy się zagranicę, istotne jest także to, by wyrobić sobie Europejską Kartę Zdrowia – proces ten jest całkowicie darmowy i zajmuje jedynie kilka dni, a może zapewnić nam dostęp do podstawowego leczenia w krajach Unii Europejskiej.

Apteczka.

Bez względu na to, co jest celem naszej podróży – czy będzie to przepiękny kurort nad morzem, czy niewielki hotelik w górach, apteczka jest absolutnie niezbędna. Co powinno się w niej znajdować? Przede wszystkim – podstawowe opatrunki, warto jednak zabrać ze sobą również preparaty bakteriobójcze do przemywania ewentualnych ran, jak i leki na wypadek choroby, na przykład – zatrucia pokarmowego.

Waluta.

Jeżeli wyjeżdżamy za granicę – zdecydowanie lepiej mieć już przyszykowaną odpowiednią ilość właściwej danemu krajowi waluty. Inną możliwością jest skorzystanie z karty płatniczej, jeżeli mamy możliwość płatności w walucie innej, niż złotówka.