Kaszuby są jednym z najbardziej rozpoznawalnych regionów kulturowych w Polsce. Na tle innych obszarów wyróżnia się przede wszystkim tradycją, ale także barwna kulturą.

Oficjalnie należą do Pomorza Gdańskiego. Na tych terenach zamieszkują główne Kaszubi. Ich język – kaszubski, zalicza się do języków regionalnych, wymagających szczególnej ochrony. Kaszuby obejmują również znane miasta, takie jak: Gdańsk, Gdynia i Sopot. Malownicze, kaszubskie krajobrazy co roku przyciągają tysiące turystów. Jakie są najbardziej rozpoznawalne atrakcje regionu?

Ciekawe atrakcje na Kaszubach

Kaszuby stanowią jedną z najczęściej wybieranych, wakacyjnych destynacji. Popularność tego regionu jest wynikiem różnorodności fauny i flory, niezapomnianych krajobrazów i niepowtarzalnej kultury. Co warto zobaczyć podczas pobytu na Kaszubach?

Kaszubski Park Etnograficzny

Skansen, w którym odnaleźć można ponad 50 obiektów architektonicznych związanych z kulturą ludową Kaszub. Od maja do września, zwiedzać można samodzielnie z mapką. W okresie jesienno-zimowym konieczny jest przewodnik.

Wdzydzki Park Krajobrazowy

W skład parku wchodzi jezioro Wdzydze wraz z mniejszymi akwenami wodnymi, otoczonymi borami. Główną zaletą jest bogata fauna i flora, a także możliwość uprawiania sportów.

Osada Średniowieczna Sławutowo

Osada średniowieczna jest rekonstrukcja, wzorowaną na IX i X-wiecznych ośrodkach. Pełni ona nie tylko cele turystyczne, ale także edukacyjne. Osada mieści 8 chat w którym można poznać prawdziwe życie ludzi sprzed kilkuset lat.

Kamienne kręgi – „polski Stonehenge”

Kamienne kręgi znajdują się w jednym z sosnowych lasów w miejscowości Węsiory. Składają się one z czterech pełnych kamiennych kręgów, a także z około 20 kurhanów. Ich wysokość nie przekracza 150cm. Od wielu lat interesują się nimi archeolodzy, biolodzy, a nawet paranaukowcy.

Tutaj przeczytasz więcej informacji na temat polskiego Stonehenge.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie Kaszub. Został utworzony 1967 roku i od tego czasu cieszy się ogromnym powodzeniem. Najbardziej rozpoznawalnym znakiem są wędrujące wydmy.