Jura Krakowsko – Częstochowska jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek. Ten malowniczy region można zwiedzać rowerem, pieszo, a dla miłośników wspinaczek czekają tutaj idealne do tych celów skały i groty. Podziwiać w tym miejscu można również dawne zamki warowne.

O położeniu słów kilka.

Wyżyna Krakowsko – Częstochowska stanowi część Wyżyny Śląsko – Krakowskiej, historycznie jednak położona jest w zachodniej części Małopolski. Tworzy ona rozległą płytę górnojurajskich wapieni i wznosi się od 300 m n. p. m. w rejonie Częstochowy do 400 – 500 m n. p. m. w rejonie Krakowa. Miejsce to jest niezwykłe i malownicze, zachwyca wzrok licznymi dolinkami, tajemniczymi grotami, skalnymi ostańcami, a także imponującą architekturą dawnych zamków warownych. Na tym terenie znajduje się również Ojcowski Park Narodowy – został on utworzony w 1956 roku. Park ten leży w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, znajduje się ok. 16 km od Krakowa. Zajmuje powierzchnię 21,46 km kwadratowych i położony jest na obszarze 4 gmin, a należą do nich: Skała, Wielka Wieś, Sułuszowa oraz Jerzmanowice – Przeginia.

Skarby Ojcowskiego Parku Narodowego – Maczuga Herkulesa i Dolina Prądnika.

Miejscem, które jest szczególnie chętnie zwiedzane w Ojcowskim Parku Narodowym, jest Dolina Prądnika, od dawna przyciąga ona turystów przez wzgląd na swoje niezwykłe walory przyrodnicze. W miejscu tym można podziwiać wyjątkowe, malownicze skalne ostańce, a najsłynniejsze z nich to: Skamieniały Wędrowiec, Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska oraz Igła Deotymy. Słynna Maczuga Herkulesa swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi: szerszej górze i węższej podstawie, jej wysokość to ok. 25 m. Na szczycie skały umocowano żelazny krzyż, który upamiętnia jej zdobycie – a miało to miejsce w 1933 r.

Jura w jaskinie bogata.

W parku znaleźć można również sporą liczbę jaskiń – do tej pory doliczono się ich ponad 700. Są one różnej wielkości, jednak dla turystów udostępnione są tylko dwie: Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna. Jaskinia Łokietka to najdłuższa z jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego – składa się z kilku sal i korytarzy o długości 320 m. Wiąże się z nią legenda, wg. której było to miejsce schronienia Władysława Łokietka ukrywającego się w niej przed rywalem w walce o polską koronę. Jaskinia Ciemna to z kolei miejsce, do którego można dotrzeć podążając szlakiem zielonym, wejście do niej znajduję się na zboczu wspomnianej właśnie wcześniej Dolinie Prądnika. Ma ona długość 230 m i jest miejscem pracy archeologów – zamieszkiwali ją niegdyś bowiem Neandertalczycy. Podczas tych prac odnalezione zostały liczne ślady bytności człowieka, obecnie można je oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

 Wyjątkowa Pustynia Błędowska.

Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Jurze i nazywane jest „Polską Saharą”. Piaski z wydmami oraz niską roślinnością pustynną tworzą niezwykłą scenerię, a wszystko to jest dziełem dawnych mieszkańców tych okolic. W miejscu tym masowo wycinano lasy na potrzebę hutnictwa i górnictwa srebra, a kiedy zabrakło drzew, na powierzchnię wydobył się luźny piasek, który to dał początek zachodzącym procesom przyrodniczym. Pustynię najlepiej podziwiać z punktów widokowych Dąbrówka w Chechle oraz Czubatka w Kluczach. Warto jednak wiedzieć, że Pustynia Błędowska nie jest tworem naturalnym, lecz sztucznym, a więc za jej powstanie odpowiedzialny jest nikt inny, jak człowiek. Niegdyś znajdował się tu doprawdy gęsty las, który był intensywnie eksploatowany. Z kolei od lat 30 ubiegłego wieku teren Pustyni Błędowskiej pełnił funkcję poligonu wojskowego, a więc wykorzystywany był celem ćwiczeń i testów broni.

Zamki, rowery i skały wspinaczkowe.

Zwiedzając Jurę Krakowsko – Częstochowską warte zobaczenia są również ruiny zamków Ogrodzieniec w Podzamczu oraz w Olsztynie, a także wzgórze nazywane „Małym Giewontem” ze względu na podobieństwo do tego właściwego poprzez metalowy krzyż na szczycie oraz podobny kształt skał. Jurę można również z powodzeniem objechać rowerem, nie brak tutaj popularnych tras rowerowych dla miłośników aktywnego wypoczynku. Najbardziej znane to malowniczy Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz Jurajski Szlak Zygmunta Krasińskiego. Na terenie Jury znajdują się również liczne trasy wspinaczkowe dla entuzjastów rej aktywności. Do wspinania się najczęściej wybierane są Skały Rzędkowickie i Grzęda Mirowska a wśród poprowadzonych szlaków znajdą coś dla siebie zarówno zaawansowani, jak i również początkujący miłośnicy wspinaczek.

Jak dojechać do Jury Krakowsko – Częstochowskiej?

Do Jury Krakowsko-Częstochowskiej bez większych problemów dojedziemy zarówno prywatnym samochodem, jak i publicznymi środkami transportu – w tym autobusami czy pociągami. Jura znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Częstochowy i Krakowa (w przypadku Krakowa, jest on połączony z Jurą za pośrednictwem miejskiego MPK) możemy więc skorzystać z regionalnych transportów. W przypadku jazdy prywatnym autem – mamy do dyspozycji kilka dróg, w tym trzy autostrady i jedną drogę ekspresową.