Rosnące zainteresowanie Bałkanami sprawiło, że Serbia stała się krajem bardzo chętnie odwiedzanym przed turystów. Kto w czasie wycieczki po jej terenie chce poszerzyć swą wiedzę na temat historii, ten zwiedzanie Serbii powinien zacząć od zapoznania się ze skarbami jej stolicy.

W Belgradzie nuda nikomu nie zagrozi, a atrakcje, które czekają tu na gości, mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie.

Belgrad – co warto wiedzieć przed podróżą do tego serbskiego miasta?

Belgrad, choć ma się czym pochwalić, wciąż może się pochwalić spokojnym charakterem. Brak tu tłumów turystów, zatem zwiedzanie tego miasta może stać się nie lada gratką dla tych, którzy lubią cieszę oraz spokój. Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawym miejscem jest Muzeum Wojska, które można zwiedzić na terenie Kalemegdan – potężnej twierdzy, zbudowanej w pobliżu ujścia Sawy do Dunaju.

Belgrad może się też pochwalić wspaniałą starówką, po której można spacerować godzinami, ciesząc się widokiem pięknych domów oraz malowniczych uliczek. Z pewnością warto zatrzymać się na dłużej na Placu Republiki, przy którym czeka tak ważna placówka muzealna, jaką jest Muzeum Narodowe. Inne muzea, którym w tym mieście warto poświecić swój czas, to Muzeum Etnograficzne, idealne dla miłośników kultury ludowej, oraz Muzeum Belgradu, którego ekspozycja w ciekawy sposób przedstawia dzieje miasta oraz losy jego mieszkańców. W czasie wycieczki po Belgradzie warto też zobaczyć tutejsze zabytki sakralne, w gronie których wyróżnia się sobór św. Michała Archanioła oraz cerkiew św. Aleksandra Newskiego.

Koniecznie trzeba też zajrzeć do cerkwi świętego Sawy, która już z daleka przyciąga uwagę swą potężną kopułą. To jedna z największych świątyń prawosławnych na świecie, trudno zatem przejść obok niej obojętnie. Dla tych, którzy w czasie wycieczki po Belgradzie chcą się nacieszyć widokiem ciekawych ikon serbskich, wyjątkowym doświadczeniem może się okazać wizyta w cerkwi św. Marka. Powstała ona w latach 30-tych XX wieku, a ze względu na swą formę i piękne wnętrze, szybko stała się jednym z ważniejszych punktów na turystycznym planie tego miasta.

Będąc w Serbii warto odwiedzić inny bałkański kraj – Czarnogórę, której przyroda zachwyca.

Co jeszcze warto zobaczyć w Belgradzie?

Dla miłośników historii ciekawym miejscem może się okazać Dom Kwiatów – mauzoleum Josipa Bros Tito, dyktatora Jugosławii, którego postać do dziś wzbudza wiele kontrowersji.